Türkçe Revit Kitapları

Autodesk Revit Architecture

Autodesk Revit ve BIM
Mimari tasarım ve projelendirme için geliştirilen Autodesk Revit, tasarım ve dokümantasyonun tüm evreleri için araçlar içeren bir bilgisayar yazılımıdır. Vaziyet planı, arazi ve peyzaj çalışmaları, kütle tasarımı, uygulama çizimleri, metraj ve sunum için gerekli işlevleri içeren Revit’in en büyük özelliği tüm bunları CAD mantığında değil, mimari pratiğe daha uygun olan Yapı Bilgi Sistemi (BIM) içerisinde kullanıcıya sunmasıdır.
 
Geometrik Nesneler Yerine Yapı Modeli
İster 2 boyutlu ister 3 boyutlu çalışılsın, CAD sistemlerinde geometrik nesneler ile tasarım ve çizim yapılır. Bu nesneler mimariden bağımsız, çizgi, çember, yay, yüzey veya solid ve yüzey gibi grafik anlatım araçlarıdır. Yapı Bilgi Sistemi (BIM) içerisinde ise duvar, kapı, pencere, kolon, kiriş gibi mimari nesneler yani yapı elemanlarıyla tasarım yapılır ve bir yapı modeli oluşturulur. Dolayısıyla bir duvara kapı yerleştirmek için gerekli boşluğu silip, kapıyı tanımlayan çizgileri tek tek çizmek yerine; istenen modelde kapıyı seçip, duvardaki yerini göstermek yeterlidir. 3 boyutlu bir yapı modeli oluşturan nesnelerle çalışmanın avantajları arasında, bu nesnenin görünüş, kesit, metraj vb. dokümanlarda yer almasının yazılım tarafından otomatik olarak sağlanması da vardır.
Elbette Revit, nesnelerin çiziminde geometrinin temel araçlarından yararlanır, ancak ortaya çıkan Revit nesnelerinin hepsi birer gerçek yapı elemanıdır ve yazılım tarafından tüm yapısal özellikleriyle dikkate alınırlar.
 
Parametrik Çalışma
CAD yazılımlarında geometrik nesneler ile çalışıldığı için, nesneler arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin yazılım tarafından kontrolü çok temel düzeydedir. Revit’te ise, hem mimari nesnelerle çalışıldığı hem de bu nesneler arasında parametrik ilişkiler kurulduğu için, bu kontrol en üst düzeydedir. Örneğin Revit’te duvarların yüksekliği bir sonraki kata kadar tanımlanabilir. Böyle bir tanımlama yapıldıktan sonra kat yükseklikleri değişse bile, yazılım duvar yüksekliklerini ona göre ayarlayacaktır. Parametrik ilişkiler yazılım tarafından otomatik olarak ya da kullanıcı tarafından çalışırken tanımlanabilir.
Revit’te ölçüler nesnelerle birebir bağlantılıdır. Modelde yapılan bir değişiklik ölçülere, daha da önemlisi, ölçülerde yapılan bir değişiklik modele yansır. Bu özellik, tasarım sırasında net ölçüler girilmeden yapıyı oluşturmayı kolaylaştırır. Tasarım netleştikçe ölçüler istendiği anda düzeltilebilir, model kendiliğinden güncellenecektir. Bir tasarım kararı verilip, herhangi bir ölçü kilitlendiğinde, Revit bu ilişkiyi diğer değişikliklerden etkilenmeyecek şekilde korur.
 
Tüm Dokümanlarda Aynı Anda Çalışma
Revit, parametrik yapı modelinin her türlü görünüşünde –ister plan, kesit, görünüş vb. gibi grafik gösterim isterse metraj listeleri olsun- aynı anda çalışmanıza olanak tanır. Herhangi birinde yapılan bir değişiklik, özünde model üzerinde yapıldığı için, tüm diğer dokümanlara da anında yansır ve ayrıca bir güncelleme gerektirmez.
 
Sunum Kolaylığı
CAD yazılımlarında, tasarım sırasında sadece iki boyutlu çalıştıysanız, 3 boyutlu görselleştirme çalışmaları sıfırdan yapılmak zorundadır ve bunun çok da kolay bir süreç olduğunu söylenemez. Ayrıca 3 boyutlu modelleme sürecinde, bu model özünde geometrik nesnelerden oluştuğu için malzeme ve doku bilgisi içermez. Görselleştirme sırasında malzeme ve doku bilgilerinin girilmesi ve nesnelere atanması gerekir. Oysa Revit’te 3 boyutlu gerçek mimari nesnelerle çalıştığınız ve bu nesnelere malzeme ve doku atayabildiğiniz için, tasarımın hangi aşamasında olursanız olun, fotogerçekçi bir görselleştirme yapabileceğiniz 3 boyutlu yapı modeli her an elinizin altındadır. Revit’te 2 boyutlu bir plan da çizseniz, parametrik 3 boyutlu yapı modeli kendiliğinden oluştuğu için, 3 boyutlu sunum hazırlamak çok kolaydır.
 
Autodesk Revit Hakkında
Autodesk Revit